Jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy?

Jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy?

Kupowanie zestawu hydroforowego – podstawowe informacje

Jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy?

Aby kupić odpowiedni zestaw hydroforowy, musisz określić swoje potrzeby i porównać różne modele, które oferuje rynek. Wśród najważniejszych czynników odpowiedzialnych za wybór, należy wziąć pod uwagę:

 • Rodzaj zastosowania (domowy czy przemysłowy)
 • Ilość potrzebnej wody oraz jej jakość
 • Rodzaj pompy, jego wydajność oraz moc
 • Ciśnienie, które określają maksymalną wartość mocy pompy
 • Producent i jego opinia na rynku
 • Rodzaj i ilość wykorzystywanych filtrów
 • Całkowite rozwiązania oraz akcesoria, takie jak automatyczne przepływy

Tabela poniżej przedstawia charakterystykę najbardziej popularnych rodzajów hydroforów.

Rodzaj

Opis
Hydrofor Do wody pitnej, zabezpieczony zbiornikem zasymulowanokem o pojemności od 1 do 200 litrów.
Zbiornik do ciśnienia czerpalnego Do wody pałabnej, najczęściej stosowany do wszelkiego rodzaju instalacji, zużywających wodę wykorzystywać dla instalacji spustowych.
Hydrofor czerpaliwy Do wody pitnej, o pojemności od 200 do 700 litrów dla instalacji czerpania wody.
Hydrofor automatyczny Do wody pitnej, z szybkim i cichym działaniem.
Hydrofor z uszczelką jednostronną Do wody pitnej, wysoce wydajny i idealny do instalacji, które mają wymagania względem ciśnienia i wydajności.

Aby wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy, przed zakupem należy jasno określić swoje potrzeby szczegółowo i porównać je z ofertą na rynku. Dzięki temu można wybrać urządzenie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Czym jest i jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy?

Zestaw hydroforowy to specjalny zestaw składający się z wielu części służący do zaopatrywania budynku w wodę. Składa się z zbiornika wyrównawczego, pompy hydroforowej, manometru, zaworu zwrotnego oraz kilku drobnych części. Wybór odpowiedniego zestawu hydroforowego jest bardzo ważny, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na jakość i ciśnienie wody w budynku. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na następujące kryteria: moc pompy hydroforowej, wysokość podnoszenia, wydajność, średnica zaworu zwrotnego oraz objętość zbiornika.

Moc pompy hydroforowej

 • Moc pompy winna być wystarczająca do pokonywania całkowitego wysokości podnoszenia, wody w instalacji i strat ciśnienia, które wynikają z oporów w instalacji.

Wysokość podnoszenia

 • Wysokość podnoszenia to wielkość określająca maksymalną wysokość, na jaką można podnieść wodę.

Wydajność

 • Wydajność jest określana w litrach na minutę (l/min) i odnosi się do maksymalnej objętości wody, którą zestaw może pompować na określonej wysokość.

Średnica zaworu zwrotnego

 • Średnica zaworu zwrotnego (zwanego też zaworem bezpieczeństwa), powinna być dobrana w zależności od potrzeb i warunków instalacji, w jakiej ma pracować zestaw.

Objętość zbiornika

 • Objętość zbiornika powinna być wystarczająca do wyrównywania ilości stałej wody w systemie, czyli maksymalnej objętości wody, z jaką może działać zestaw.

Aby zapewnić jak największą wydajność systemu, ważne jest dokładne dobranie wszystkich tych parametrów dla danego zestawu hydroforowego. Poniżej przedstawiono listę parametrów, które trzeba uwzględnić:

Parametr Opis
Moc pompy Moc potrzebna do pokonania całkowitego wysokości podnoszenia
Wysokość podnoszenia wody Maxymalna wysokość, na jaką może być podniesiona woda
Wydajność Objętość wody podnoszonej na określoną wysokość, mierzona w litrach na minutę (l/min)
Średnica zaworu zwrotnego Średnica, na podstawie której dobiera się zawór bezpieczeństwa
Objętość zbiornika Objętość potrzebna do wyrównywania ilości stałej wody w systemie

Jak wybrać odpowiedni Zestaw Hydroforowy?

Podstawowe cechy zestawu hydroforowego

Zestaw hydroforowy odpowiedzialny jest za zasilanie w wodę doskonale dostosowane do Twoich potrzeb – to więc doskonale jest wybrać ten, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i wymaganiom. Do składowych zestawu hydroforowego zaliczamy, wodomierz, czyli urządzenie, które służy do automatycznego pomiaru i zliczania wody, pompę hydroforową oraz zbiornik hydroforowy z głowicą powietrzną. Do tego dochodzą elementy instalacyjne w postaci rur i armatury.

Jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy?

Zanim kupisz zestaw hydroforowy, powinieneś określić jakie są Twoje potrzeby i określić wymagania co do jego wydajności. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak sprawność pompy hydroforowej, ciśnienie i wydajność, gwarantowana żywotność elementów, jakość wykończenia, komfort związany z obsługą, i natężenie przepływu. Warto też skorzystać z porady doświadczonego fachowca, by cieszyć się nie tylko wygodą szybkiej instalacji, ale i bezpieczeństwem użytkowania.

Wybór zestawu hydroforowego Czynniki brane pod uwagę
Sprawność pompy hydroforowej
Ciśnienie i wydajność Gwarantowana żywotność
Jakość wykończenia Komfort obsługi
Natężenie przepływu Bezpieczeństwo użytkowania

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy, zapoznaj się z naszym artykułem, który wyjaśni Ci cały proces wyboru: https://www.dabpumps.com.pl/pl/taxonomy/term/72.