Jakie są kroki niezbędne do budowy basenu ogrodowego?

Jakie są kroki niezbędne do budowy basenu ogrodowego?

Jak się zabrać za budowę basenu ogrodowego

Budowanie basenu ogrodowego wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania kilku, konkretnych kroków. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni projekt basenu odpowiadający preferencjom oraz oczekiwaniom posiadacza. Wybrany projekt powinien uwzględniać wielkość ogrodu i dopasowywać się do innych elementów otoczenia. Następnie należy dokładnie wykopać wcześniej określone miejsce pod basen. Na ogrodowym terenie konieczne jest też wykonanie odpowiednich przygotowań gleby, tak aby zapewnić właściwe wypoziomowanie i wzmocnienie. Maskownica i wykop zanurzeniowy basenu to kolejne, bardzo ważne czynniki wpływające na jego wygląd z zewnątrz.

Tabela – Rodzaje maskownic

Rodzaj maskownicy Cena Cechy
Plastikowa Od 200 zł Gładka powierzchnia, lekkie do montażu i czyszczenia
Drewniana Od 500 zł Naturalny aspekt, zwiększa walory estetyczne ogrodu
Kamienne Od 1000 zł i więcej Stabilna i trwała struktura, możliwość wykonania wzorów na maskownicy

Po wykonaniu warstw wykończeniowych, takich jak dno i sterniki, konieczne jest założenie systemu filtracji basenowej. Należy zadbać o właściwe podłączenie poszczególnych elementów – pompy, grzałki, zestawu czyszczącego i odpowiedniego filtra. Ostatnim etapem jest zainstalowanie odpowiednich elementów dekoracyjnych basenu, takich jak listwy dozujące chemię i światła.

Jeśli kroki te zostaną zrealizowane w odpowiedni sposób, zapewne basen już niedługo będzie cieszyć domowników i gości pięknym wyglądem, trwałością, niezmienną jakością wody oraz bezpieczeństwem.  Podczas każdego etapu prac należy wziąć odpowiedzialność za funkcjonalne jego wykonanie oraz zabezpieczyć się poprzez odpowiednie efektywne i trwałe elementy basenowe.

Krok po kroku budowa basenu ogrodowego

Budowa basenu ogrodowego to nie lada wyzwanie, jednak rezultaty końcowe są tego warte. Aby mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany bez przykrych niespodzianek, należy przestrzegać kilku kluczowych kroków.

Krok 1. Wybór lokalizacji i wymiarów basenu

Zacznij od wybrania dogodnego miejsca i ustalenia wymiarów basenu odpowiednio do powierzchni działki oraz wielkości pomieszczenia, w którym basen będzie się znajdował. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji zwróć też uwagę na możliwości dostarczenia do miejsca budowy materiałów, które będą potrzebne do wybudowania basenu.

Krok 2. Wybór odpowiednich materiałów

Materiały do zbudowania basenu będą zależne od tego, jaki rodzaj i typ basenu wybierzesz. Ogłoszenia i ogłoszenia często możesz znaleźć w kioskach i sklepach lub łatwo uzyskać je online.

Krok 3. Wybór zbiornika, pompy i filtrów

Kolejny krok to wybór zbiornika, pompy i filtrów. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie wymiary zbiornika i właściwą wydajność pompy. Filtry są potrzebne do odpowiedniego oczyszczania wody i będą miały duże znaczenie przy długotrwałym użytkowaniu basenu.

Krok 4. Montaż basenu

Gdy materiały są już na miejscu, nadszedł czas na montaż basenu. Najpierw należy wykopać dół i wymierzyć strefę dołu oraz obrzeża. Następnie, wykonaj osłonę hydroizolacyjną i przygotuj druciki i siatki do wzmocnienia ścian oraz w maszynie do wzmacniania basenu. Następnie, zamocuj wszystkie połączenia i zacznij napełnać basen wodą.

Krok 5. Instalacja oświetlenia

Instalacja oświetlenia basenu to ważny krok, aby osiągnąć estetyczny i efektowny wygląd wraz z udogodnieniami dla kąpieli w nocy. Największym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego rozmieszczenia lamp tak, aby odpowiednio oświetlić wszystkie obszary basenu.

Krok 6. Uzupełnij o dodatkowe akcesoria

Na koniec dodaj niektóre udogodnienia i akcesoria, takie jak maski do nurkowania, pokrywy przeciw owadom, drabinki, deski ratunkowe na wypadek ewentualnych wypadków lub po prostu ozdobne akcesoria, takie jak zabawki lub zrzut wody.

Jeśli postępujesz zgodnie z powyższymi krokami, możesz mieć pewność, że twoja budowa basenu zakończy się sukcesem i będziesz cieszyć się jej użytkowaniem przez wiele lat. Uzupełnieniem budowy basenu ogrodowego mogą być także rodzaje zadaszeń basenowych i ścian bocznych, cieniujących systemy.

Podsumowanie

Zbudowanie basenu ogrodowego od podstaw zazwyczaj wiąże się z wieloma prace remontowymi i budowlanymi, od wyboru odpowiedniej lokalizacji, aż po dobór wszelkiego rodzaju akcesoriów. Aby jakość pracy była zadowalająca, ważne jest aby odpowiednio zaplanować poszczególne etapy budowy oraz materiały, które będą użyte do budowy. Istotne jest, aby po przeprowadzeniu każdego kroku kontrolnie sprawdzić możliwe słabe punkty, co pomoże w uniknięciu nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie procesu budowy.

Budowa basenu ogrodowego – Najważniejsze kroki

Kroki przygotowawcze

Aby prawidłowo wykonać budowę basenu ogrodowego, należy wykonać szereg przygotowań. Ponadto musisz ustalić konkretny budżet, określić wielkość, upewnić się, że budowa jest zgodna z zasadami lokalnymi i przygotować, w razie potrzeby, dokumentację dotyczącą pozwolenia na budowę. Po wykonaniu kroków przygotowawczych inwestor musi zacząć planowanie zakupu, transportu i montażu elementów składowych basenu.

Zakup składników

Elementy składowe basenu ogrodowego, takie jak szamba na wodę, pompy basenowe, filtry, tkaniny do uszczelniania, folia basenowa lub bąbelkowa folia basenowa, środki chemiczne i pływające sprzątaczki należy zakupić u sprawdzonego dostawcy. Wybór specjalistycznych produktów musi być dokonany po uprzednim porównaniu ich charakterystyki do wymogów i potrzeb użytkownika lub wykonawcy.

Transport i montaż części

Jeśli chcesz, aby Twój projekt wykonano zgodnie z przepisami i bezpiecznie, artykuły zakupione w sklepie należy transportować i zamontować zgodnie z instrukcjami producenta. Transport i montaż mają kluczowe znaczenie w procesie budowy basenu ogrodowego. Dlatego też należy dokładnie wymierzyć wymagany obszar i upewnić się, że wszystkie części zostały odpowiednio zamontowane. Następnie możesz uszczelnić basen i wypełnić go wodą.

Tabela zestawieniowa

Kroki pracy Czas
Upewnić się, że budowa jest zgodna z zasadami lokalnymi 1 dzień
Zakup elementów składowych basenu 2-4 dni
Transport i montaż elementów 1-2 dni
Uszczelnienie basenu 1-2 dni
Wypełnienie basenu wodą 1 dzień

Budowa basenu ogrodowego wymaga przestrzegania szeregu procedur. Przede wszystkim należy dokonać zakupu składników, przewieźć je i zamontować zgodnie z poleceniami producenta. Wreszcie należy uszczelnić basen, wypełnić go wodą i cieszyć się nowym elementem ogrodowym.
Jeśli chcesz mieć piękny basen w swoim ogrodzie, musisz poznać niezbędne kroki budowy – sprawdź je tutaj: https://aqua-world.pl/oferta/baseny-zewnetrzne/.