Odwyk alkoholowy – najważniejsze informacje.
Odwyk alkoholowy – ile jest osób uzależnionych?
Statystyki uzależnień są naprawdę szokujące. Niezależnie od tego, czy mówimy o uzależnieniu od alkoholu, leków, czy innych substancji psychoaktywnych, ale także od zachowań kompulsywnych związanych z uzależnieniem od hazardu, Internetu i seksoholizmie. Do ośrodków leczenia uzależnień trafia cały przekrój pacjentów. Niezależnie od płci, wieku czy statusu zawodowego i majątkowego. Odwyk alkoholowy to najczęstsza forma potrzebnej terapii. Niestety uzależnianie od alkoholu to jeden z najczęstszych nałogów. Głównie związane jest to z jego bezproblemowa w pełni legalną dostępnością dla każdego powyżej 18. roku życia, bez ograniczeń ilościowych. Alkoholizm to nie tylko uzależnienie psychiczne, ale też fizyczne prowadzące do ogromnych uszkodzeń w organizmie. Ponad milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, a kolejne 3 miliony to osoby, które są zmuszone prowadzić życie dyktowane alkoholizmem bliskich.
Odwyk alkoholowy – detoks czy terapia?
Każde leczenie uzależnień to przede wszystkim odpowiednio prowadzona psychoterapia i grupy wsparcia. Jest to niezależne od rodzaju placówki zajmującej się leczeniem alkoholizmu. Aby terapia mogła być właściwie prowadzona, a przede wszystkim, aby mogła być prowadzona w ogóle, pacjent musi wyrazić chęci mieć motywację, a co za tym idzie przyznać się przed sobą i innymi, że jest alkoholikiem. To jest jedyny, ale milowy krok, aby mieć nadzieje na lepszą przyszłość. Czasami do terapii alkoholowej musi być także wprowadzona detoksykacja organizmu. Dzieje się tak, gdy pacjent pije często i w dużych ilościach, uzależniając organizm od toksyn tak, że nie może on bez nich funkcjonować lub powstają w nich ogromne złogi. Procedura medyczna detoksykacji jest przeprowadzana stopniowo, często za pomocą wspomagania różnymi środkami farmakologicznymi.
Odwyk alkoholowy – terapie grupowe czy indywidualne?
Niektórzy boją się pomimo motywacji, zgłoszenia się do ośrodka leczenia uzależnień alkoholowych, w związku z tym, że wydaje im się, że terapia prowadzona w takich miejscach to wyłącznie spotkania grupowe. Jest to jedna z form pomocy, nie da się tego ukryć. Często wyjątkowo efektywna, z różnych powodów, ale przede wszystkim z braku poczucia osamotnienia w problemie. Pacjent dowiaduje się, że nie jest z takim problemem, jak i dużo bardziej rozumie, jakie spustoszenie w życiu robi alkohol. Jednocześnie nie jest to jedyny rodzaj terapii i jeżeli jesteśmy osobami, które nie potrafią odnaleźć się w tego typu sytuacjach, terapia grupowa nie będzie konieczną opcją.