Pyszne przetwory z dzikiej róży - jak je przygotować?

Pyszne przetwory z dzikiej róży – jak je przygotować?

Korzyści z jedzenia dzikiej róży

Jedzenie dzikiej róży to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi cennych substancji odżywczych, które wspierają jego funkcjonowanie. Owoce dzikiej róży są bogate w witaminy A, C, E oraz prowitaminę A. Zawierają również wapń, magnez, fosfor i potas. Ponadto, są źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit, a także antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają proces starzenia. Przetwory z dzikiej róży są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają zdrowszych alternatyw w swojej diecie.

Rodzaje przetworów z dzikiej róży

Wśród przetworów z dzikiej róży wymienia się przede wszystkim soki, syropy, powidła, słoiczki z miazgą i dżemy. Soki przyrządza się zarówno na zimno, jak i na gorąco – w wersji na ciepło jest on bardziej pożywny i lekkostrawny. Świeże owoce dzikiej róży można też wykorzystać do przygotowania syropu, którego można używać jako dodatek do deserów oraz lodów. Miąższ z dzikiej róży z dodatkiem cukru można przekształcić w powidła i słoiczki z miazgą, a wysuszone owoce wykorzystać do przygotowania pysznego dżemu.

Przygotowanie soków z dzikiej róży na ciepło

Soki z dzikiej róży przygotowane na ciepło zachowują wszystkie cenne właściwości tego owocu. Przygotowanie takiego napoju jest bardzo proste. Wystarczy w garnku zagotować wodę, a następnie zmielić owoce i wrzucić je do wrzątku. Po kilku minutach gotowania sok trzeba odcedzić przez sitko, odstawić do ostygnięcia i wypić. Otrzymany napój ma wyrazisty smak i aromat.

Przygotowanie powideł z dzikiej róży

Powidła z dzikiej róży słyną ze swojego wyjątkowego smaku i przygotowanie ich jest bardzo proste. Wystarczy wycisnąć sok z owoców, a następnie zagotować go z cukrem. Po kilku minutach gotowania, zacznie on gęstnieć – wtedy należy go odstawić z ognia i przelać do słoików. Powidła można wykorzystywać do pieczenia ciast, a także jako dodatek do deserów.

Przygotowanie syropu z dzikiej róży

Syrop z dzikiej róży jest świetnym dodatkiem do deserów, lodów i ciast. Przygotowuje się go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Aby go przyrządzić, należy wycisnąć sok z owoców, a następnie zagotować go z cukrem i odrobiną wody. W trakcie gotowania syropu należy często mieszać, aby nie przywarł do dna garnka. Po zagotowaniu syrop trzeba odstawić z ognia, odcedzić przez sitko i przelać do słoiczków. Jest on trwały i można go przechowywać przez długi czas.

Przygotowanie dżemu z dzikiej róży

Dżem z dzikiej róży o wyjątkowym smaku można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na wyciskaniu soku z owoców, a następnie zagotowaniu go z cukrem. Drugi sposób jest prostszy – wystarczy wysuszyć owoce i zmielić je w młynku do kawy. Tak przygotowany proszek należy zagotować z cukrem i odrobiną wody. Gotowy dżem należy przelać do słoiczków i zamknąć szczelnie.

Przygotowanie słoiczków z miazgą z dzikiej róży

Słoiczki z miazgą z dzikiej róży to idealna alternatywa dla słodyczy. Przygotowanie takiego przetworu jest bardzo proste. Wystarczy zalać miąższ z owoców cukrem i zagotować. Po kilku minutach gotowania powstała miazga można przelać do słoiczków i zamknąć szczelnie.

Jak przechowywać przetwory z dzikiej róży?

Przetwory z dzikiej róży należy przechowywać w lodówce. Przy odpowiednim przechowywaniu soki, syropy, powidła i dżemy zachowują swoje walory smakowe nawet przez 12 miesięcy. Słoiczki z miazgą można przechowywać w temperaturze pokojowej – wystarczy zamknąć je szczelnie po każdym użyciu.

Gdzie kupić dziką różę?

Owoce dzikiej róży można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a także w dużych marketach. Można również samemu zebrać owoce – są one dostępne dla każdego w lasach i parkach. Najlepiej wykorzystać je do przygotowania przetworów jak najszybciej po zbiorach, gdyż wtedy wszystkie witaminy i składniki odżywcze są najbardziej aktywne.

Podsumowanie

Dzika róża to doskonałe źródło cennych witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Warto włączyć przetwory z dzikiej róży do swojej codziennej diety, ponieważ są one zdrowe i smaczne. Przygotowanie soków, syropu, powideł, miazgi i dżemu jest proste i szybkie. Wszystkie przetwory trzeba przechowywać w odpowiedni sposób, aby zachować ich walory smakowe na dłuższy czas.Jeśli chcesz poznać sprawdzone sposoby na przygotowanie pysznych przetworów z dzikiej róży, kliknij w ten link : https://polskarozasklep.pl/dzika-roza.