Genialny wynalazek, jakim są płytki podłogowe dywanowe

Nikt nie rezygnuje z wygodnego i przyjemnego życia, tylko potrzebuje ciepłej podłogi. Bez tej potrzeby dywany, filcowe bieżniki i tkane dywaniki nie stałyby się tak popularne. Obecnie jednak nastąpił postęp i zastąpiły je wykładziny. Wśród rodzajów wykładzin znajdują się również płytki dywanowe.

Czym są płytki dywanowe?

Płytki dywanowe to oryginalne rozwiązanie, przy czym współcześni producenci wykładzin ulepszają swoje produkty, dodając do nich wiele korzyści i efektów. Na przykład, wykładzina wzmacnia teraz podłoże, czyniąc je bardziej wytrzymałym i mniej podatnym na wypaczenia. Ponadto cięcie wykładziny sprawia, że jest ona wygodnym, kompaktowym materiałem, który jest łatwy w transporcie i montażu, przełamując kształt nieporęcznych rolek wykładziny.

Dlaczego płytki dywanowe składają się z dwóch głównych warstw?

Masa bitumiczna i wzmocniona włóknem szklanym warstwa wewnętrzna nadają dachówkom elastyczność i trwałość, niezależnie od warunków eksploatacji, pozwalając im zachować kształt i rozmiar bez wypaczania i zapewniając, że poszczególne moduły ściśle przylegają do siebie podczas montażu. Taftowane warstwy, barwione w różnych kolorach, pozwalają na łączenie, nakłuwanie igłą, cięcie i zapętlanie. Często jest pokryta specjalnym impregnatem teflonowym, który ma właściwości antyseptyczne i plamoodporne. Zapobiega także rozwojowi mikroorganizmów i szkodliwych owadów, co jest ważne dla alergików.

Główne właściwości płytek

Płytki modułowe wykonane są z nietoksycznych materiałów. Nie emitują też do powietrza żadnych szkodliwych substancji ani nieprzyjemnych zapachów. Płytki dywanowe nie tylko zdobią pomieszczenie, ale także służą jako izolacja podłogi. Jej warstwowy podkład sprawia, że jest odporna na wilgoć i ciepło. Dlatego może być stosowany w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym oraz w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności.

Największe zalety płytek dywanowych

Największą zaletą płytek dywanowych jest ich modułowość. W nowoczesnych pomieszczeniach znajduje się wiele mebli i urządzeń. Przewody często ukryte są w cokołach lub pod podłogami. W przypadku konieczności dostępu do niektórych kabli może być konieczne podniesienie całej pokrywy, a nie tylko mebli. Z podłogą modułową sprawy są o wiele prostsze, ponieważ wystarczy usunąć tylko jedną lub dwie płytki i łatwo je uporządkować.

Jakimi zasadami należy się kierować przy wyborze płytek dywanowych?

Płytki dywanowe przeznaczone do użytku w sklepie są w podobnym stanie jak tradycyjne wykładziny, więc zasady doboru są takie same. Wskazane jest mieć na uwadze, że należy kupować płytki dywanowe, na które nas stać, gdyż starsze kolekcje szybko się wyczerpują. Niewielka rezerwa może być również wykorzystana do wymiany materiałów eksploatacyjnych na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.